Jakou technologii zvolit - dřevostavbu, nebo zděný dům?

Dřevostavba nebo zděný dům? Porovnali jsme je.Zděná stavba má nejen u nás početnou řadu příznivců. Stále oblíbenější jsou ale i dřevostavby. Předsudky, které dříve zájemce o tento typ bydlení odrazovaly, dnes už většinou neplatí. Vždy ale záleží na dodržení správných stavebních postupů.

Cihla je oblíbeným stavebním materiálem po staletí. Od dřeva coby primárního stavebního materiálu se v minulosti upouštělo především kvůli velké náchylnosti k hoření. Naštěstí materiály dnešních dřevostaveb splňují přísné požadavky na požární odolnost. Navíc se v případě dřeva jedná o zdroje obnovitelné, a tedy značně ekologičtější než cihly.

Dřevostavba paradoxně hoří pomaleji než dům z cihel

Nebezpečnější a hůře kontrolovatelné požáry vznikají ve zděných domech. Dřevěná konstrukce totiž ohoří pouze 3 cm do hloubky, kde vznikne zuhelnatělá vrstva neprostupná pro kyslík. Díky té se u dřevostavby proces hoření zpomalí anebo zcela zastaví. Oproti tomu ocelová konstrukce se vlivem hoření může nepředvidatelně celá v jediný moment zhroutit.

Nízkoenergetické zděné domy a dřevostavby na klíč. Co je lepší?
Tenčí zdi ušetří i několik metrů prostoru

Dřevostavba má skutečně výrazně tenčí stěny než zeď postavená z cihel. To ale není důvodem k obavám o váš klid či dostatek soukromí. V dřevostavbě můžete naopak těžit z ušetřeného místa, které vám v interiéru přidá k dobru i několik metrů čtverečních obytné plochy.

A jak je to s tím hlukem? Při správném použití kvalitní izolace jsou rozdíly v propouštění hluku zvenčí i z ostatních místností minimální. Zděný dům díky silným cihlovým zdem sice déle akumuluje teplo, pokud ale vychladne, podstatně delší dobu než dřevostavba potřebuje i na vyhřátí. Pokud porovnáme dřevostavbu a zděný dům o stejných nízkoenergetických vlastnostech, v případě zděného domu budeme muset obětovat 2x více místa zdivu a pravděpodobně i hlouběji sáhnout do peněženky.

Co je levnější, dřevostavba, nebo zděný dům? Záleží na mnoha aspektech.

Bydlení už za 6 měsíců

Ačkoliv dnes někteří tvrdí, že nechávat zděný dům vymrznout je přežitek, domy stavěné mokrou cestou by si měly takzvaně "sednout". Proto se také den předání klíčů od nového bydlení oproti dřevostavbě oddaluje.

V dřevostavbě se mokrou cestou staví jen základová deska. Poté se můžete nastěhovat do hotového přibližně za 6 měsíců. Hlavní výhoda výstavby suchou cestou se dá velmi rychle spočítat, vezmeme-li v potaz, že většina zájemců o vlastní dům musí v této fázi už platit hypotéku i nájem současně. Jediné, co může výstavbu dřevostavby zpomalit, je deštivé počasí, které by "obnaženému" dřevu samozřejmě nesvědčilo. Pravdou ale je, že třeba za poslední rok jsme se mnoha deštivých dní nedočkali.

A vlhkost? S tou si nevyberete v žádném domě. Pro vznik vlhkosti ve zdech a plísní je primárním spouštěčem nedostatečné větrání vnitřních prostor. A pokud by se do domu dostalo více vody například při povodni nebo z přívalových dešťů? Vlhké stěny dřevostavby se dají vcelku dobře vyměnit. Zděný dům oproti tomu budete vysoušet klidně i roky.

‌Dřevostavba bývá o 10 - 15 % levnější

Z naší osobní zkušenosti vyplynulo, že při srovnatelné kvalitě provedení oproti zděnému domu ušetříte na dřevostavbě kolem 10 - 15 % z celkových nákladů. Když bude navíc stavba profesionálně zhotovená, poznáte její výhody také na podstatně nižších měsíčních nákladech.

Porovnání dřevostaveb vs. zděných domů

Zděný dům

 

Dřevostavba

+ dobré akustické vlastnosti

+ menší nároky na přesnost práce

+ akumulace teploty zadržené ve zdech

+ tradiční a prověřený materiál

 

+ dobrá hluková izolace při použití kvalitních materiálů a technik

+ rychle se vyhřívá

+ asi o 10 - 15 % nižší náklady na stavbu

+ energeticky úspornější až pasivní domy

+ bez prodlev mezi jednotlivými stavebními procesy

+ bydení už za 4 měsíce

+ stavět je možné kdykoliv během roku

+ díky tenkým stěnám více prostoru uvnitř

     

- náročné na přemisťování stavebního materiálu

- asi o 15 % vyšší celková cena

- pracná technologie zdění

- vymrznutí a s tím spojená delší doba výstavby

- déle po zatopení se vyhřívá

- bývá energeticky velmi neúsporný

- silné zdivo ubírá metry obyvatelné ploše

- neekologický materiál

 

- stavba neprobíhá v deštivých dnech

- citlivější na vlhkost

- větší náročnost na přesnost provedení

- po vypnutí topení se teplo rychleji ztrácí