Zděná stavba má nejen u nás početnou řadu příznivců. Stále oblíbenější jsou ale i dřevostavby. Předsudky, které dříve zájemce o tento typ bydlení odrazovaly, dnes už většinou neplatí. Vždy ale záleží na dodržení správných stavebních postupů.
Cihla je oblíbeným stavebním materiálem po staletí. Od dřeva coby primárního stavebního materiálu se v minulosti upouštělo především kvůli velké náchylnosti k hoření. Naštěstí materiály dnešních dřevostaveb splňují přísné požadavky na požární odolnost. Navíc se v případě dřeva jedná o zdroje obnovitelné, a tedy značně ekologičtější než cihly.
Dřevostavba paradoxně hoří pomaleji než dům z cihel
Nebezpečnější a hůře kontrolovatelné požáry vznikají ve zděných domech. Dřevěná konstrukce totiž ohoří pouze 3 cm do hloubky, kde vznikne zuhelnatělá vrstva neprostupná pro kyslík. Díky té se u dřevostavby proces hoření zpomalí anebo zcela zastaví. Oproti tomu ocelová konstrukce se vlivem hoření může nepředvidatelně celá v jediný moment zhroutit.
Dřevostavba má skutečně výrazně tenčí stěny než zeď postavená z cihel. To ale není důvodem k obavám o váš klid či dostatek soukromí. V dřevostavbě můžete naopak těžit z ušetřeného místa, které vám v interiéru přidá k dobru i několik metrů čtverečních obytné plochy.
A jak je to s tím hlukem? Při správném použití kvalitní izolace jsou rozdíly v propouštění hluku zvenčí i z ostatních místností minimální. Zděný dům díky silným cihlovým zdem sice déle akumuluje teplo, pokud ale vychladne, podstatně delší dobu než dřevostavba potřebuje i na vyhřátí. Pokud porovnáme dřevostavbu a zděný dům o stejných nízkoenergetických vlastnostech, v případě zděného domu budeme muset obětovat 2x více místa zdivu a pravděpodobně i hlouběji sáhnout do peněženky.
Ačkoliv dnes někteří tvrdí, že nechávat zděný dům vymrznout je přežitek, domy stavěné mokrou cestou by si měly takzvaně "sednout". Proto se také den předání klíčů od nového bydlení oproti dřevostavbě oddaluje.
V dřevostavbě se mokrou cestou staví jen základová deska. Poté se můžete nastěhovat do hotového přibližně za 6 měsíců. Hlavní výhoda výstavby suchou cestou se dá velmi rychle spočítat, vezmeme-li v potaz, že většina zájemců o vlastní dům musí v této fázi už platit hypotéku i nájem současně. Jediné, co může výstavbu dřevostavby zpomalit, je deštivé počasí, které by "obnaženému" dřevu samozřejmě nesvědčilo. Pravdou ale je, že třeba za poslední rok jsme se mnoha deštivých dní nedočkali.
A vlhkost? S tou si nevyberete v žádném domě. Pro vznik vlhkosti ve zdech a plísní je primárním spouštěčem nedostatečné větrání vnitřních prostor. A pokud by se do domu dostalo více vody například při povodni nebo z přívalových dešťů? Vlhké stěny dřevostavby se dají vcelku dobře vyměnit. Zděný dům oproti tomu budete vysoušet klidně i roky.
Z naší osobní zkušenosti vyplynulo, že při srovnatelné kvalitě provedení oproti zděnému domu ušetříte na dřevostavbě kolem 10 - 15 % z celkových nákladů. Když bude navíc stavba profesionálně zhotovená, poznáte její výhody také na podstatně nižších měsíčních nákladech.
Zděný dům |
Dřevostavba |
|
+ dobré akustické vlastnosti + tradiční a prověřený materiál |
+ dobrá hluková izolace při použití kvalitních materiálů a technik + stavět je možné kdykoliv během roku + díky tenkým stěnám více prostoru uvnitř |
|
- náročné na přemisťování stavebního materiálu - neekologický materiál |
- stavba neprobíhá v deštivých dnech - citlivější na vlhkost |