Časté dotazy k dřevostavbám

Provádíme stavby nízkoenergetických domů, ale také chat a garáží. Stavby dřevěných domů ve východních Čechách.  dřevostavby rychnov nad kněžnou  

Co je to dřevostavba?

Pojem dřevostavba již není úplnou novinkou, přesto se stále spoustě lidí vybaví jako první roubená chaloupka či srub. Tento název pro všechny tyto typy staveb zdomácněl, ale dřevostavby, jaké stavíme my, získaly svůj název především díky konstrukci s dřevěných profilů. Zbytek stavby tvoří směs různých materiálu, z nichž dřevo je také součástí desek tvořících opláštění. Paradoxně není ve výsledku mnohdy na první pohled zřejmé, zda se jedná o zděný dům či dřevostavbu.


Jaká je životnost dřevostaveb?

Životnost je velmi ovlivněná použitými materiály a samotným provedením. To jsou dvě základní věci, na kterých si zakládáme! Kvalitní materiál a špatné provedení je stejně špatné řešení jako nekvalitní materiál a precizní provedení.
Jestliže si dřevostavbu necháte postavit od nás, ručíme vám za kvalitní materiál i kvalitně odvedenou práci. Životnost nízkoenergetické dřevostavby je pak plně srovnatelná se zděným objektem. Není důvod, proč by například nízkoenergetické zděné domy a dřevostavby na klíč nemohly mít stejně dlouhou životnost.



Je možné měnit dispozice místností či měnit rozměry, i když se jedná o typový dům?

Nejčastěji stavíme nízkoenergetické dřevostavby na klíč. Protože se snažíme vyjít maximálně vstříc všem našim zákazníkům, můžeme dispozice stavby samozřejmě upravit. Jde přece o váš dům, ve kterém se chcete cítit dobře. Každý člověk má své specifické potřeby, jinou rodinnou situaci a jiné představy o svém bydlení. Stavíme dřevostavby na klíč pro každého.

dřevostavby rychnov nad kněžnou dřevostavby rychnov nad kněžnou  dřevostavby rychnov nad kněžnou  

Co když si žádný z typových domů nevyberu?

Určitě to není důvod být nešťastný. Stačí nás kontaktovat telefonicky, e-mailem nebo si domluvit individuální schůzku a společně najdeme to nejlepší řešení.


Jak dlouho trvá postavit dřevostavbu?

Stavba dřevostavby je velmi rychlá. Je to z toho důvodu, že není nutné vyčkávat mezi jednotlivými stavebními procesy. Výjimkou je samozřejmě betonování základové desky. Po dokončení stavby je však dům ihned připraven k nastěhování. V domech od nás obyčejně bydlíte za 4 měsíce.


Co vše potřebuji, než začneme stavět?

Když pomineme samozřejmé finance, v prvé řadě je dobré mít už pozemek, na němž se bude stavět. Podle něj se začne plánovat umístění domu, případné terénní úpravy a orientace místností s ohledem na světové strany. Pokud pozemek nemáte, ale kupujete, je vhodné si nejprve zjistit, zda je pozemek veden jako stavební (pokud není, je možné zažádat i o změnu územního plánu - které vám ale zastupitelstvo obce vydat může, a nemusí). Pro získání stavebního povolení, pokud nejsou, je potřeba vyřešit na pozemku přípojky. Dále je tu samozřejmě projektová dokumentace a stavební povolení. Zde pro vás máme dobrou zprávu, protože za naše klienty můžeme papírování dle domluvy vyřídit.

Napište nám

Jaký je rozdíl mezi nízkoenergetickým a pasivním domem?

Rodinný dům postavený z běžně používaných materiálů běžnými stavebními postupy má roční spotřebu energie přibližně 100-200 kWh/m2.
Nízkoenergetický rodinný dům má roční spotřebu energie přibližně 15-50 kWh/m2. Obvykle si zakládá na kvalitní tepelné izolaci obvodových stěn, využívá solární prvky, nízkoteplotní vytápění či regulovatelné větrání s rekuperací.
Pasivní rodinný dům má roční spotřebu energie dokonce nižší než 15 kWh/m2. Jde o stavbu, která se vytápí téměř sama pomocí vnitřních tepelných zisků, k čemuž přispívají například elektrospotřebiče i obyvatelé domu. Energii může získávat ale také z vnějšku, ze slunce.

dřevostavby rychnov nad kněžnou dřevostavby rychnov nad kněžnou  dřevostavby rychnov nad kněžnou  


V dřevostavbě je prý všechno slyšet

Dle vyhlášky 268/2009 Sb. O technických požadavcích na stavby se nesmí stavět stavby, které by požadavky na bezpečnost a vlastnosti stavby nesplňovaly. Jedná se o všechny typy staveb – jak o zděné, roubené, tak i dřevostavby.
Nelze tedy říct, že by v dřevostavbě bylo vše slyšet více než ve zděném domě. Použitím kvalitních izolačních materiálů lze zvukovou neprůzvučnost dobře zvýšit. Tomu napomáhá i čistá tloušťka nosné obvodové stěny 40 cm.

Dbáme na vaše pohodlí, a proto používáme materiály, které projevy hluku uvnitř dřevostavby eliminují. Jedná se o kvalitní izolaci; skelnou vlnu Knauf NatuRoll 035 vyvinutou speciálně pro izolaci dřevostaveb. Tato novinka na českém trhu je minerální vlnou s vysokou úrovní pružné deformovatelnosti a hydrofobizace. Šířka pásky v roli je upravena pro použití v dřevěných rámových konstrukcích dřevostaveb.

    


Dřevostavba shoří rychleji než zděný dům

Dřevo má velikou výhodu, a tou je v případě požáru jeho odolnost. Máme-li silnější kus dřeva, v případě požáru ohoří přibližně 3 cm do hloubky a pak se další proces hoření zastaví nebo velmi výrazně zpomalí. Proč je tomu tak? Oheň ke svému žití potřebuje kyslík a tím, že vnější vrstva dřeva ohoří, vznikne zuhelnatělá povrchová vrstva, která brání v přístupu dalšího kyslíku.
Dalo by se říci, že dřevěná konstrukce shoří za delší dobu než ocelová. Ocelová se při požáru zhroutí celá najednou a náhle, kdežto u dřevostavby je požár svým způsobem předvídatelný.


Kde je více místa při stejné zastavěné ploše? Ve zděném domě nebo v dřevostavbě?

Při stejném obestavěném prostoru je více místa jednoznačně v dřevostavbě. Interiérový prostor je výrazně větší díky slabším obvodovým stěnám i slabším interiérovým příčkám. Přes slabší stěny dřevostavba stále splňuje lepší tepelně izolační vlastnosti než zděný dům. Porovnání dalších aspektů dřevostavby vs. zděného domu naleznete také v článku.