Nízkoenergetické dřevostavby v otázkách a odpovědích

Stejně jako všude, i kolem dřevostaveb se šíří spousta mýtů, polopravd a nepřesných informací. Jak to tedy doopravdy je? Dali jsme hlavy dohromady a zodpověděli nejčastěji opakované otázky z naší 15leté praxe.

dřevostavby rychnov nad kněžnou dřevostavby rychnov nad kněžnou dřevostavby rychnov nad kněžnou

Jaká je životnost dřevostaveb?

Životnost je velmi ovlivněná použitými materiály a samotným provedením. To jsou dvě základní věci, na kterých si zakládáme! Kvalitní materiál a špatné provedení je stejně špatné řešení jako nekvalitní materiál a precizní provedení.
Jestliže si dřevostavbu necháte postavit od nás, ručíme vám za kvalitní materiál i kvalitně odvedenou práci. Životnost nízkoenergetické dřevostavby je pak plně srovnatelná se zděným objektem. Není důvod, proč by například nízkoenergetické zděné domy a dřevostavby na klíč nemohly mít stejně dlouhou životnost.

Je možné měnit dispozice místností či měnit rozměry, i když se jedná o typový dům?

Nejčastěji stavíme nízkoenergetické dřevostavby na klíč. Protože se snažíme vyjít maximálně vstříc všem našim zákazníkům, můžeme dispozice stavby samozřejmě upravit. Jde přece o váš dům, ve kterém se chcete cítit dobře. Každý člověk má své specifické potřeby, jinou rodinnou situaci a jiné představy o svém bydlení. Stavíme dřevostavby na klíč pro každého.

dřevostavby rychnov nad kněžnou dřevostavby rychnov nad kněžnou dřevostavby rychnov nad kněžnou

Co když si žádný z typových domů nevyberu?

Určitě není důvod být nešťastný. Stačí nás kontaktovat telefonicky, e-mailem nebo si domluvit individuální schůzku a společně najdeme to nejlepší řešení.

Jaký je rozdíl mezi nízkoenergetickým a pasivním domem?

Rodinný dům postavený z běžně používaných materiálů běžnými stavebními postupy má roční spotřebu energie přibližně 100-200 kWh/m2.
Nízkoenergetický rodinný dům má roční spotřebu energie přibližně 15-50 kWh/m2. Obvykle si zakládá na kvalitní tepelné izolaci obvodových stěn, využívá solární prvky, nízkoteplotní vytápění či regulovatelné větrání s rekuperací.
Pasivní rodinný dům má roční spotřebu energie dokonce nižší než 15 kWh/m2. Jde o stavbu, která se vytápí téměř sama pomocí vnitřních tepelných zisků, k čemuž přispívají například elektrospotřebiče i obyvatelé domu. Energii může získávat ale také z vnějšku, ze slunce.

dřevostavby rychnov nad kněžnou dřevostavby rychnov nad kněžnou dřevostavby rychnov nad kněžnou

V dřevostavbě je prý všechno slyšet

Dle vyhlášky 268/2009 Sb. O technických požadavcích na stavby se nesmí stavět stavby, které by požadavky na bezpečnost a vlastnosti stavby nesplňovaly. Jedná se o všechny typy staveb – jak o zděné, roubené, tak i dřevostavby.
Nelze tedy říct, že by v dřevostavbě bylo vše slyšet více než ve zděném domě. Použitím kvalitních izolačních materiálů lze zvukovou neprůzvučnost dobře zvýšit. Tomu napomáhá i čistá tloušťka nosné obvodové stěny 40 cm.

Dbáme na vaše pohodlí, a proto používáme materiály, které projevy hluku uvnitř dřevostavby eliminují. Jedná se o kvalitní izolaci; skelnou vlnu Knauf NatuRoll 035 vyvinutou speciálně pro izolaci dřevostaveb. Tato novinka na českém trhu je minerální vlnou s vysokou úrovní pružné deformovatelnosti a hydrofobizace. Šířka pásky v roli je upravena pro použití v dřevěných rámových konstrukcích dřevostaveb.

Dřevostavba shoří rychleji než zděný dům

Dřevo má velikou výhodu a tou je v případě požáru jeho odolnost. Máme-li silnější kus dřeva, v případě požáru ohoří přibližně 3 cm do hloubky a pak se další proces hoření zastaví nebo velmi výrazně zpomalí. Proč je tomu tak? Oheň ke svému žití potřebuje kyslík a tím, že vnější vrstva dřeva ohoří, vznikne zuhelnatělá povrchová vrstva, která brání v přístupu dalšího kyslíku.
Dalo by se říci, že dřevěná konstrukce shoří za delší dobu než ocelová. Ocelová se při požáru zhroutí celá najednou a náhle, kdežto u dřevostavby je požár svým způsobem předvídatelný.

Kde je více místa při stejné zastavěné ploše? Ve zděném domě nebo v dřevostavbě?

Při stejném obestavěném prostoru je více místa jednoznačně v dřevostavbě. Interiérový prostor je výrazně větší díky slabším obvodovým stěnám i slabším interiérovým příčkám. Přes slabší stěny dřevostavba stále splňuje lepší tepelně izolační vlastnosti než zděný dům.

';