Pokud ještě nevíte, zda je pro vás dřevostavba to pravé, můžete si přečíst naše odpovědi na nejčastěji kladené otázky. Jestliže jste se už ale pro dřevostavbu rozhodli, seznámíme vás s několika aspekty, které je potřeba promyslet ještě před samotnou realizací dřevostavby.
Základní myšlenku by měla tvořit představa, pro koho nebo pro co bude dům sloužit. Chcete dům pro malou rodinu, bezdětný pár nebo pár, kterému už děti odrostly? Nebo byste potřebovali dům pro velkou rodinu s dětmi, kde chce mít každý člen kousek svého soukromí? Ani dům pro více generací pro nás není problém. Možná chcete z domu pracovat a tak, ač máte malou rodinu, budete potřebovat kancelářský prostor pro vaši práci.
Také pozemek, kde bude dům stát, má veliký vliv. Potřebujete-li hodně interiérového prostoru, ale máte menší pozemek, je vhodné zvolit patrový dům. Máte-li pozemek větší, lze zvolit bungalov, který je stále oblíbenější variantou. Jeho největší výhodou je bezbariérovost, což oceníte především v pozdějším věku.
Při výběru domu zvažte několik důležitých faktorů. Důležitým bodem jsou samozřejmě individuální potřeby lidí, kteří budou v domě bydlet. Zohledněte počet lidí, jejich věk, generační rozdíly, soukromí jednotlivých uživatelů apod.
Na první pohled banální rozhodnutí. Chcete přece z kuchyně vidět k lesu a z ložnice na jezírko, které plánujete na zahrádce. Při tomto plánování dbejte ale také na to, aby mohl dům co nejvíce využívat přírodních zdrojů (sluneční energie) a zároveň byl chráněn před severním větrem.
Zároveň je z hlediska úspory energie lepší a cenově levnější, když má dům jednoduchý tvar, bez zbytečných zákoutí, výklenků a jiných nepravidelných tvarů. Máte-li ale přesto nějaké specifické požadavky, rádi s vámi prokonzultujeme možnosti realizace i případná rizika.
Skladba pláště dřevostavby neobsahuje žádné parozábrany, které by bránily prostupu vodních par a suchého vzduchu stěnou. Jde o rovnováhu vlhkosti mezi interiérem a exteriérem. Tento systém zabraňuje množení bakterií, virů a různých alergenů (jde především o místa za nábytkem, rohy, aj.). Obvodová stěna „dýchá", avšak neprofukuje a z interiéru neuniká teplo.
Při použití panelů RIGIPS – DIFFUWALL je hmotnost stěn vyšší, než je tomu u běžných dřevostaveb. Zároveň je i vyšší vzduchová neprůzvučnost a objekt je tedy více chráněn před hlukem z vnějšího prostředí.
Skladba pláště dřevostavby obsahuje parotěsné fólie nebo dřevodesky, které zamezují pronikání vlhkosti z interiéru do exteriéru. Tato parozábrana – fólie je slepena speciálními páskami a umisťuje se co nejblíže k interiéru. Nejčastěji hned za sádrokartonovou předstěnu, aby se zabránilo poškození a nebyly v ní vedeny žádné prostupy pro vodovodní a odpadní trubky, elektřinu, topení, aj.
Jde tedy o vzduchotěsně uzavřenou obálku domu, z které se vlhkost nedostane ven. Je nutné, aby byla dřevostavba na tento fakt přizpůsobena a při stavbě se správně vyřešily konstrukční detaily. Vlhkost z vaření, koupání a dýchání musí být odvedena větráním, digestoří, rekuperací či nuceným větráním.
Správně zhotovená difúzně uzavřená dřevostavba je levnější varianta než difúzně otevřená dřevostavba, a velmi dobře funguje.